V roce 2019 vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR výzvu k podání soutěžních návrhů do soutěže 5G PRO 5 MĚST. Řada českých měst projevila zájem soutěžit o to, kde se bude pilotně testovat technologie využívající principy 5G sítí. Ze soutěže bylo vybráno pět měst, mezi nimi právě i Ústí nad Labem, které získalo ve spolupráci se společností Metropolnet, a. s. možnost tyto technologie vyzkoušet.
V Ústí již jeden projekt využívající 5G sítě existuje, je jím kamerový systém. Data z 23 moderních kamer napříč městem jsou prostřednictvím 5G signálu přenášena do operačního střediska městské policie. Oproti „běžným“ kamerám mají vylepšené funkce, které výrazně pomáhají strážníkům k výkonu práce.
Díky tomu, že Ústí bylo vybráno jako testující místo pro 5G sítě, má město možnost realizovat další projekty s využitím technologie 5G. Z deseti zamýšlených projektů bylo vybráno šest, jejichž realizaci podpořilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR dotací ve výši 68 515 500 Kč. Financování je ex-post, město do projektů musí nejprve vložit své peníze, a pak až získá finance od ministerstva.
Vytipované projekty jsou zaměřeny například na posílení bezpečnosti ve městě, lepší monitorování parkovacích míst či na zavedení plynulejší dopravy na území Ústí nad Labem.
Prvním projektem je Inteligentní řízení dopravy s podporou 5G, jehož záměrem je nasazení technologie 5G pro komunikaci s dopravními detektory a stávajícími semafory v místech s chybějící optickou sítí. Pro nastavení efektivního a inteligentního řízení dopravy včetně světelných křižovatek a práce s dopravními daty bude nově zřízena dopravní ústředna. Ta následně umožní předávat získaná data řidičům prostřednictvím webové aplikace. Projekt rozšiřuje aktuální řízení dopravy o nové chytré a inovativní technologie, které mají přispět k lepšímu a plynulejšímu průjezdu městem.
Druhým projektem je Online strážník městské policie, který je zaměřen na zajištění konektivity 5G sítě podle specifikací 3GPP v souvislosti s rozvojem mobilních kamer a jejich zapojení do dohledového centra. Cílem je posílení bezpečnosti a mobility strážníků městské policie. Tato technologie například umožňuje přenášet živé videopřenosy do dohledového centra. Z dlouhodobého hlediska projekt povede ke zlepšení bezpečnostní situace ve městě a celkové kvality života občanů.
Třetím projektem je Pokročilý online monitoring MHD, jenž přispěje ke zvýšení bezpečnosti provozu vozidel MHD na území města Ústí nad Labem díky modernizaci vybraných zastaralých kamerových systémů uvnitř vozidel. Záběry získané ve vozech MHD budou v případě potřeby v reálném čase k dispozici strážníkům městské police. Součástí tohoto projektu je také telematický systém, který například monitoruje technický stav vozidla.
Čtvrtým projektem je Zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy, díky kterému dojde k využití technologie 5G pro nasazení a ověření funkčnosti základních dopravně-bezpečnostních prvků, což vytvoří základ pro vybudování inteligentního dopravního systému s podporou hromadné přepravy osob. Rozvoj kooperativního inteligentního dopravního systému (C-ITS) umožní lepší koordinaci mezi účastníky silničního provozu. Tento systém rovněž přispěje k bezpečnějšímu a plynulejšímu provozu na území Ústí nad Labem. Projekt vhodně doplňuje současné aktivity města v rámci 5G dopravní infrastruktury.
Pátým projektem je Automatizace monitoringu dopravy v klidu, který využije technologie 5G k monitorování parkovacích míst v Ústí nad Labem a jejich obsazenosti. Data budou sbírána v reálném čase prostřednictvím pořízeného vozidla s technologií LIDAR včetně kamer. Tato technologie představuje revoluci ve způsobu, jakým budou spravována a řízena parkoviště v souladu s konceptem chytrých měst. Díky své přesnosti, monitorování v reálném čase a nezávislosti na počasí poskytne městu účinný nástroj pro správu a řízení dopravy v klidu. Tento projekt mimo jiné umožňuje automatické ověření plateb za parkování na základě skenování SPZ, čímž dojde k efektivnější kontrole parkovného.
Šestým projektem je vlastní dronové centrum, které chce město Ústí nad Labem vybudovat. Bezpilotní letouny poskytnou městu nové možnosti pro monitorování sportovních a společenských událostí, dopravní situace na významných silnicích či mimořádných událostí. Díky využití 5G sítí dojde k přenosu leteckých záběrů v reálném čase, díky čemuž je možné okamžitě reagovat na vzniklou situaci. Ústí nad Labem tímto projektem reaguje na globální rozvojový trend využití dronů samosprávami.